Ana Sayfa / Alerji / Gıda Duyarlılığı Tipleri / Fruktoz Malabsorpsiyonu
Kurumsal

Fruktoz Malabsorpsiyonu

Fruktoz malabsorpsiyonu

Fruktoz intoleransının yanı sıra (fruktozun metabolik bozukluğu, HFI), fruktozun emilimiyle ilgili sorunlar da fruktoz intoleransına neden olabilir. HFI sebebiyle ince bağırsak epiteline olan hasarı takiben gelişebildiği gibi, görece sık olarak HFI'yı taklit etmektedir. Fruktoz malabsorpsiyonu denen bu intoleransta, ince bağırsağın muköz membranındaki taşıyıcı GLUT5 proteininin taşıma kapasitesi sınırlanmıştır; bu nedenle ince bağırsaktaki fruktoz yetersiz olarak emilmektedir. 

Image title


Bu nedenlerle kolona yığılan fruktoz bakterilerce ayrıştırılır. Sonuç olarak ortaya çıkan fermantasyon ürünleri (CO2, metan, kısa zincirli yağ asitleri, H2), şişkinlik, gaz ve kramplı mide ağrısı gibi semptomlara neden olmaktadır. Fruktoz molekülleri ozmotik olarak aktif olduğundan, birçok durumda diyareye yol açmaktadır.

Fruktozun fermantasyonu sırasında oluşan hidrojen H2 akciğerlere kan yoluyla ulaştığından, fruktoz malabsorpsiyonu tanısı H2 nefes testiyle (fruktoz yükleme testi) konabilir. 

Fruktoz malabsorpsiyonu durumunda tanı testi

Image title
Fruktozun fermantasyonu sırasında oluşan hidrojen H2 akciğerlere kan yoluyla ulaştığından, fruktoz malabsorpsiyonu tanısı H2 nefes testiyle (fruktoz yükleme testi) konabilir. 

Dikkat:
Fruktoz yükleme testini yapmadan önce ilk başta HFI ekarte edilmelidir (fruktoz intoleransı gen testiyle) çünkü fruktoz yükleme, etkilenen hastalarda yaşamı tehdit edici metabolik krizlere yol açabilir.

Tedavi

HFI hastalarının yaşamları boyunca hakikaten fruktozsuz diyet yemeleri gerekirken fruktoz malabsorpsiyonu durumunda fruktozdan tamamen yoksun bir diyet uzun dönemde durumu kötüye götürmektedir çünkü ince bağırsaktaki taşıyıcı modüller fruktoz yokluğunda daha da azalmaktadır. Dolayısıyla fruktoz malabsorpsiyonu durumunda, taşıyıcı proteinlerin ekspresyonunu ve bununla ilişkili olarak ince bağırsaktaki fruktoz emilimini artıran, artmış yağ ve protein oranı olan fruktoz bakımından değiştirilmiş bir diyet seçilmektedir. Glut-5 taşıyıcısını bloke etme özelliğinden dolayı sorbitolden kaçınılması gereklidir.

Gerçekte fruktoz malabsorpsiyonu açısından birçok diyabetik ürünün, diyet takviyelerinin ve kalorisi azaltılmış gıdanın sorbitol içerdiği unutulmamalıdır. Sorbitol yıkıldığında fruktoz üretildiği için, bu ürünleri sindirmek semptomları kötüye götürmektedir.

Fruktoz malabsorpsiyonu olan hastalarda depresyona anlamlı oranda artmış yatkınlık görülmektedir.

İrritabl bağırsak sendromunda olduğu gibi, fruktoz malabsorpsiyonu olan hastalarda psikolojik değişiklikler de çoğu kez gözlenmektedir. Çalışmalarda, fruktoz malabsorpsiyonunun, normal fruktoz emilimi kapasitesi olan kişilerle karşılaştırıldığında anlamlı oranda yüksek depresyon skorlarıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir.Bunun sebebi bağırsakta biriken fruktozdan dolayı kronik triptofan eksikliği gelişmesidir.

Fruktoz malabsorpsiyonu triptofan emilimini önlemektedir.

Bağırsakta biriken (emilmeyen) fruktoz, besinlerle gelen triptofana bağlanarak onun emilimini bloke etmektedir. Yetersiz triptofan desteği, serotonin sentezinde azalmaya yol açarak depresyon semptomlarına ve “şekere aşerme” semptomuna yol açmaktadır. Çalışmalarda, fruktozu azaltılmış diyetin, depresyonun erken belirtilerini iyileştirebildiği gösterilmiştir.

Image title

Fruktoz malabsorpsiyonuyla gelen vitamin yetersizliği ve eser element yetersizliği 

Fruktoz malabsorpsiyonu olan hastalar diğerleri arasında en çok anlamlı oranda azalmış folik asit seviyeleri göstermektedir. Fruktoz malabsorpsiyonuyla anlamlı bir ilişki, çinko yetersizliği durumları için de gösterilmiştir. Bu nedenlerle, fruktoz malabsorpsiyonu olan hastaların, çoklu element analizi yoluyla eser element dengelerinin izlenmesi önerilmektedir. Bunun anlamı, yetersizliklerin erken tespit edilerek spesifik takviyelerin yapılabilmesidir. Ayrıntılı bilgiyi Bağırsak Sağlığı testleri bölümünde bulabilirsiniz.

Literatür

  • Ledochowski et al. (2005): Fruktosemalabsorption. Ernährung/Nutrition. 29(4).
  • Ledochowski et al. (2000): Fructose-and Sorbitol-reduced Diet improves Mood and Gastrointestinal Disturbance in Fructose Malabsorbers. Scand J Gastroenterol. 35(10):10148-52.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

Synevo Laboratuvarları, Medicover grubun global güç ve güveni ile Türkiye’de hizmet veren, bir Synevo Network kurumudur.

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.