Ana Sayfa / Alerji / Gıda Duyarlılığı Tipleri / Bağırsak Geçirgenliği
Kurumsal

Bağırsak Geçirgenliği

Zonulin – bağırsak geçirgenliği belirteci
Bağırsak bariyer bütünlüğünü gösterir.

Bağırsak mukozasında bulunan epitelyum hücreleri (sıkı bağlantı denen) dar bantlarla bir arada tutulur. Sıkı bağlantılar hücreler arasındaki boşlukları yapıştırarak bağırsak bariyerini sağlar. Bunlar Zonulin adlı protein tarafından düzenlenirler. Bağırsak mukozası farklı yollarla uyarıldıktan sonra zonulin salgılanarak epitelyum hücrelerinin arasındaki kanalların açılmasına neden olur. Çalışmalarda, yükselmiş zonulin seviyelerinin artmış bağırsak geçirgenliğiyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Serumdaki zonulin seviyelerini analiz etmek, iyice belgelenmiş benzer kanıtlarla birlikte, bağırsak geçirgenliğinin, provokasyon bedeli olmaksızın (ör. laktoz/mannitol oranı) analiz edilmesine olanak sağlamaktadır.

Image title


Image title


Gıda intoleransları genellikle bağırsaktaki kronik inflamatuvar süreçlerin ikincil olarak sonucu olur.  Bağırsakta ortaya çıkan değişim aşırı geçirgen bağırsak koşulunu kötüleştirmektedir; bu, artan miktarda immünojenik (sindirilmemiş) gıda bileşeninin geçebileceği anlamına gelmektedir. Böylelikle mevcut sensitizasyonların sonradan klinik olarak dışavurumuna (gıda alerjisi) neden olmaktadır. Aynı zamanda gıda alerjenleriyle ek karşılaşmalar, duyarlılaşma olasılığını artırmaktadır. 
 
Bağırsak epiteli diamin oksidaz ve laktazın sentezlendiği yerdir, bu da neden enflamasyonun neden olduğu, bağırsak mukozasındaki morfolojik değişikliklerin aynı zamanda bu esansiyel enzimlerin sentezinde azalmaya nende olduğunu açıklamaktadır. Dolayısıyla, sekonder DAO yetersizliğinin (sekonder histamin intoleransı) veya sekonder laktaz yetersizliğinin (sekonder laktoz intoleransı) nedeni çoğunlukla kronik inflamatuvar bağırsak hastalıklarıdır.  

Zonulinlerin belirlenmesi sadece “aşırı geçirgen bağırsak” durumunu belirlemekte kullanılmakla kalmamaktadır. Kürlerin takibine de olanak sağlamaktadır. Çölyak hastalığı olan hastalarda örneğin zonulin seviyeleri, katı bir glutensiz diyet takip edildiği zaman enflamasyon parametreleriyle paralel olarak azalmaktadır.

Gerekli örnek materyal

Zonulin: 2ml serum

Literatür

  • Lammers KM et al. Gliadin induces an increase in intestinal permeability and zonulin release by binding to the chemokine receptor CXCR3. Gastroenterology. 2008;135:194-204.
  • Sapone A et al. Zonulin upregulation is associated with increased gut permeability in subjects with type 1 diabetes and their relatives. Diabetes. 2006;55:1443-1449.
  • Wang W et al. Human zonulin, a potential modulator of intestinal tight junctions. J Cell Sci. 2000;24:4435-4440.
Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

Synevo Laboratuvarları, Medicover grubun global güç ve güveni ile Türkiye’de hizmet veren, bir Synevo Network kurumudur.

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.