Bağırsak Sağlığı Testleri

Sebebini bilmediğiniz baş ağrıları, yorgunluk, depresyon, halsizlik vb. şikayetleriniz varsa,
Bağırsak Problemleri Yaşıyor Olabilirsiniz!

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Arama Talebi Oluşturun!
Arama talebiniz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz.
Danışma Hattı : 444 6 522 (Hafta içi 08:00 - 18:00 / Cts 08:00 - 14:00)
Bağırsak Sağlığı Testleri
Sebebini bilmediğiniz baş ağrıları, yorgunluk, depresyon, halsizlik vb. şikayetleriniz varsa, Gıda Intoleransına bağlı Bağırsak problemleri yaşıyor olabilirsiniz..

Bağırsakların Önemi
Bağırsaklar : İKİNCİ BEYİN
Son yıllarda bağırsakların gıdaların sindirimi ve emilimi dışında çok önemli başka fonksiyonları olduğu anlaşıldı.

Sinir sisteminden daha fazla sinir hücresi (100 milyon) bağısaklarda bulunur. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve dopamin gibi birçok sinyal ileten madde beyinden ve bağırsaktan salgılanır.

Bağırsaklar, vücudun bağışıklığı ve savunmasında da önemli rol oynar. Tüm vücut bağışıklık sistemi hücrelerinin %70-80’i bağırsakta bulunur. Aynı zamanda bağırsak yüzeyi biyofilm denen yararlı bakterilerden oluşan koruyucu bir tabaka ile kaplıdır.

Tüm bu işlevlerin yalnızca sağlıklı çalışan bağırsaklarla daha iyi gerçekleşeceği çok açıktır.

Toplumda bağırsak hastalığı sıklığının hızla arttığı görülmektedir. Endişe verici bu durumun sorumlusu ise besinler ile aldığımız gıda katkı maddeleri, boyalar, metaller, kimyasallar, toksinler, ilaçlar, genetiği ile oynanmış besin maddeleridir. Tüm bu olumsuz etkenler stres ve yorgunluk ile birleştiğinde bağırsak sağlığı bozulmaktadır.

Öncelikle barsak bariyerinde bir bozukluk (aşırı geçirgen barsak) meydana gelir ve vücudumuz için zararlı olan yabancı maddeler bariyeri aşarak vücuda girer. Bağırsaktaki bağışıklık sisteminin sürekli yabancı maddelere maruz kalması bağışıklık toleransının azalmasına sebep olur. Gıda aşırı duyarlılıkları (intolerans) ve alerjiler gelişir. Bağışıklık sistemini harekete geçirerek barsak mukozasında inflamasyon (iltihap) başlatılır. İnflamasyon sadece barsak mukozası ile sınırlı kalmaz, tüm vücutta yaygın inflamasyona neden olur. Önlem alınmaz ise bir süre sonra, otoimmün romatizmal hastalıklar, sinir sistemi bozuklukları gelişebilir, kanser riskinde artış görülebilir.

Bağırsak Sağlığı Paneli

Örnek: Az miktarda kan ve dışkı - Sonuç: 7 gün sonra

  • Zonulin testi
  • Kalprotektin testi
  • Alfa 1 antitripsin testi
  • Tümör M2PK testi
  • Dışkıda gizli kan testi
Bulgular:
  • Hazımsızlık, şişkinlik, bağırsak problemleri (ishal ve kabızlık)
  • Yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları,
  • Duygu durum bozuklukları


Bağırsak sağlığı paneli ile bağırsak bariyer bütünlüğü ortaya koyulabilir ve inflamatuvar bağırsak hastalığı erken aşamada tespit edilip olası hastalıkların gelişimi kontrol altına alınabilir.
Zonulin Testi– Bağırsak bariyer bütünlüğünü gösterir
Bağırsak hücreleri koruyucu bir bariyer oluşturmak için sıkı bantlarla birbirine tutunur ve bu bantları zonulin denen bir protein kontrol eder. Bu sıkı bantlar ve zonulin besinlerin optimum emilim ve taşınmasına izin verdiği gibi aynı zamanda yabancı maddelere karşı bariyer oluşturarak bağışıklık sisteminin harekete geçmesini sağlar.

Bağırsak bariyerinde bir bozukluk olduğunda ve barsak geçirgenliği arttığında kanda Zonulin seviyeleri artar. Bu durumda bağırsak bariyer fonksiyon bozukluğunun nedenleri araştırılmalıdır.
Kalprotektin Testi– Bağırsak inflamasyonunu (iltihabı) gösterir
Kalprotektin inflamatuvar hücrelerde bulunan bir proteindir. Bağırsakta inflamatuvar bir sürecin başladığını gösteren çok duyarlı bir yöntemdir. İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında dışkıda kalprotektin düzeyi artar.
Alfa 1 Antiripsin Testi– Bağırsaktan protein kaçağını gösterir
Bağırsak mukozasında gelişen inflamasyon yüzeyel epitel kaybına ve bağırsak lümenine protein kaçağına neden olur. Dışkıda Alfa1 antitripsin artışı bağırsak mukozasında inflamasyona bağlı bir protein kaybı olduğunun göstergesidir.
Tümör M2-PK Testi– Kanserleşme riski olan bağırsak problemlerini gösterir
Tümör M2-PK testinin ileride kanserleşme riski yüksek bağırsak lezyonlarını saptamada oldukça yararlı olduğu saptanmıştır.

Piruvat kinaz normalde kan şekerinin enerji olarak kullanılmasını sağlayan bir enzimdir. Bu enzimin özel bir formu (M2 tip) kanser gelişimi esnasında önemli bir rol oynar.

Dışkıda Tümör M2-PK testinin yüksek olması inflamatuvar barsak hastalıkları, polip gibi kanserleşme riski taşıyan lezyonların araştırılması için önemlidir.
Dışkıda Gizli Kan Testi– Kanserleşme riski olan bağırsak problemlerini gösterir
Dışkıda gizli kan testi ile bağırsak sisteminde erken aşamada bir kanama tespit edilebilir. Kolonoskopi ile kanama nedeni araştırılıp kanserleşme riski olan bir bağırsak lezyonu erken aşamada tespit edilip, tedavi ile önlenebilir.
Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
83 Laboratuvar
Merkezi
4.100 Uzman Personel
94 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul444 6 522

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.