ÇOCUK DOSTU LABORATUVAR

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Arama Talebi Oluşturun!
Kişisel Verilerin Korunması sayfasında belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.
Danışma Hattı : 0850 4 20 20 20 Tüm Şubeler: Hafta İçi 08:00 - 18:00 / Cumartesi 08:00 - 17:00
Ataşehir-1 Şube: Pazar 08:30 - 17:00
Bodrum Şube: Hafta İçi 08:30 - 17:30 / Cumartesi 08:30 - 16:30

Tetkik Sırasında Yapılması Gerekenler

Laboratuvarda Kan Alma İşlemini Kolaylaştırma

 • Anne baba olarak öncelikle siz mümkün olduğu kadar sakin olun:

  Çocuklarınız ipuçlarının çoğunu sizden alır, ruh halinizi ve davranışınızı taklit eder ve içselleştirir. Ebeveyn olarak kan alımı konusunda gergin, stresli veya endişeli görünüyorsanız veya davranıyorsanız, çok küçük çocuklar bile sizde gördükleri bu nitelikleri yansıtacaktır. Potansiyel olarak stresli bir deneyim sırasında sakin ve rahat olduğunuzda, çocuğunuz da daha sakin ve stressiz olacaktır. Süreçler daha kolay ilerleyecektir.

 • Kan alımı yapacak hemşireye olumsuz duygular yansıtmayın:

  Asla çocuğunuzda kan alacak hemşireyle ilgili olumsuz ifadeler kullanmayın. Özellikle “Kanını alıp benim güzel kızımın canını mı yakacaksınız siz? Sen üzülme yavrum, ben kızarım onlara.” gibi ifadelerden kaçının.

 • Çocuğunuzun dikkatini dağıtacak sevdiği şeyleri yanınızda bulundurabilirsiniz:

  Yaşına uygun biçimde çocuğunuzu rahatlatacak ve dikkatini kan alımı işleminden uzaklaştıracak şeyler yapılabilirsiniz. Yanınızda sevdiği bir oyuncak veya kitabı bulundurulabilir, sevdiği bir müzik veya çizgi filmi açılabilirsiniz. Onu mutlu eden şeylerden (çıkışta gitmek istediği oyun parkı, yemek istediği dondurma, yaklaşmakta olan doğum günü partisi gibi) bahsetmek çocuğunuzun dikkati dağıtıp daha sakin kalması sağlayabilir.

   Altı aydan küçük bebekler, bir aile üyesinin onlarla konuşmasını veya şarkı söylemesini, veya çıngırak benzeri bir oyuncak bebeği sevebilir. Altı aydan yaklaşık iki yaşına kadar olan küçük çocukların dikkatini dağıtacak şeyler arasında baloncuk üfleme, ses çıkaran oyuncaklar veya kitaplar, şarkı söyleme veya sadece kitap okuma yer alabilir. Daha büyük çocuklar için balon üflemek yine büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir. Bu onları sakinleştirmeye ve nefeslerini düzenlemeye yardımcı da olacaktır. Bi kitap okumak veya bulmaca oyunu oynamak (ayıcığın nerede olduğunu düşünün), yapmayı dört gözle bekledikleri bir şey hakkında konuşmak (bir sonraki tatilleri, okul gezisi, doğum günü partisi, vb.) da faydalı olacaktır. Ergenler için dikkati dağıtan teknikler arasında müzik dinlemek veya kulaklıkla telefon/iPad'inde video izlemek, odada kimin olduğu veya birinin elini tutup tutmadığı veya onlarla konuşup konuşmadığı, vb. etkili olabilir.

 • Çocuğunuzun kendini kötü hissetmesine neden olabilecek ifadelerden kaçının:

   “Hiç korkma!”, “En büyük iğneyi yapın benim oğluma!”, “Erkek adam korkmaz!”, “Büyük ablalar ağlamazlar!”, “Benim prensesim hiç üzmez bizi.”, “Ağlarsan sana ödül (oyuncak, balon, vb.) vermeyiz!”, “Yemeğini bitirmezsen sana iğne yaptırırım, kan aldırmaya götürürüm!” gibi çocuğunuzun üzerindeki baskıyı ve korkuyu arttıracak ifadeler kullanmaktan kaçının. Bu konuda onu diğer çocuklarla kıyaslamayın. Korkusundan dolayı onu aşağılayan ifadeler kullanmayın. Tehdit ve korkutma içeren cümlelerden kaçının.

Laboratuvarda Sürecinde Neler Yaşanacak?

 • Öncelikle anne ve babaları bilgilendiriyor ve rahatlatıyoruz:

  Laboratuvar ekibimiz güler yüzlü ve sıcak ifadelerle ebevenyleri karşılar. Aileye mutlaka yapılacak işlem hakkında bilgi vererek, kan alımı yapılacak çocuğun ve ebeveynlerin sorularını yanıtlar. Çocuğun yaşına ve psikolojisine uygun şekilde yapılacak olan işlem ona da anlatılır:

  • Daha önce kan aldırma deneyimi yaşadı mı?  Size ön bilgi vermek isterim’’
  • Çocuk ve bebeklerde, kan alma sürecinde farklılıklar olabilir, onları sabit tutmaya çalışıyoruz ve bu hoşlarına gitmiyor.’’
  • Sabit kalmak istemiyor ve sıkıldıkları için ağlayabiliyorlar.’’
  • En uygun damarını tespit etmek için iyice kontrolünü sağlayacağız.’’
  • Çizgi film açmamızı ister misiniz?’’
  • Bazen çocuklarda kanın gelişi yavaş olabiliyor, bu durumda kan alma işlemi biraz uzayabiliyor.’’

  Bebek ve çocuklarda kan alımı yapan hemşirelerimiz bu konuda son derece tecrübeli ve eğitimlilerdir. Bebek ve çocuklarda kan damarları çok ince ve derinde olabildiği için tecrübeli ellerde dahi zorlayıcı olabilir. Bebeğin ve çocuğun damar yapısına ve genel durumuna bağlı olarak günler arasında dahi farklılıklar yaşanabilir. İstenen test sayısına, kanın yavaş gelmesine, az gelmesine bağlı olarak tek seferde kan alımı işlemi tamamlanamayabilir. Nadiren ikinci defa damara girmek gerekebilir. Bu noktayı bilmek ve göz önünde bulundurmak önemlidir.
  Potansiyel olarak stresli bir deneyim sırasında anne baba olarak sizler sakin ve rahat olduğunuzda, çocuğunuz da daha sakin ve stressiz olacaktır. Süreçler daha kolay ilerleyecektir.

 • Çocukların dikkatini dağıtacak, ilgisini çekecek şeyleri şubelerde bulunduruyoruz:

  Yaşına uygun biçimde çocuğunuzu rahatlatan ve dikkatini kan alımı işleminden uzaklaştıracak şeyler bulunduruyor ve uyguluyoruz.  Şubeye gelen çocuklar oyun alanını görünce hemen o alana geçmeyi istiyorlar. Boyama kitapları, oyuncaklar, kuklalar ile kendilerine ayrılmış özel alanlarda keyifli vakit geçiriyor, hatta bazen şubeden ayrılmak istemiyorlar. Aileler ve çocuklar tarafından renkli dekorasyonu oldukça keyifli bulunan kan alım odalarında çocukların yaşına uygun olacak şekilde çizgi film, müzik ve oyuncaklardan faydalanıyoruz.

 • Kan Alımı ve Sonrası:

  Numune alım odasında bebek ve çocuğun yaşına uygun pozisyon alınır. Çocuk ve bebeklerden kan alma işlemi sırasında pozisyon seçimi hem işlemin sağlıklı ilerleyebilmesi hem de çocuğun rahat olması yönünden önemlidir. En uygun pozisyon verilmesi hakkında aile bilgilendirilir. Çocuğun psikolojik olarak rahatlaması için iş birliği yapılması önemlidir.  
  En uygun damarın tespit edilmesi için kontroller sağlanır. Bebek ve çocuklara uygun malzemelerle kan alımı gerçekleştirilir. Kan alımı yapılmış cilt bölgesine yeterli süre bastırarak bekledikten sonra renkli bantlar yapıştırılır; bir süre daha bastırarak beklenir.

 • Her çocuğumuzu ödüllendiriyoruz:

  Kan alım süreci tamamlandıktan sonra harika bir iş çıkardıklarını söyleyerek tebrik ediyor ve onlara çeşitli ödüller veriyoruz. Cesur oldukları için onları “Cesaret Diploması” ile de ödüllendiriyoruz. Çocuğun ve ailenin dinlenmesi sonrası, tüm süreçlerin yolunda olduğu kontrol edildikten sonra vedalaşıyoruz.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıYayın PolitikasıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

Synevo Laboratuvarları, Medicover grubun global güç ve güveni ile Türkiye’de hizmet veren, bir Synevo Network kurumudur.

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.