Amino Asit Analiz Panelleri

Yaşamın temelini oluşturan amino asitlerin analizi ileride görülmesi muhtemel sağlık sorunları veya henüz bulgu vermemiş hastalıklar için erken alarm sistemidir.

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Arama Talebi Oluşturun!
Kişisel Verilerin Korunması sayfasında belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.
Danışma Hattı : 0850 4 20 20 20 Tüm Şubeler: Hafta İçi 08:00 - 18:00 / Cumartesi 08:00 - 17:00
Ataşehir Şube / Etiler Şube: Pazar 08:30 - 17:00
Amino Asit Analiz Panelleri

İnsan Vücudunun %20'si Amino Asitlerden Oluşur

Sağlığın temelini beslenme, beslenmenin temelini amino asitler oluşturur. Yaşam ancak amino asitlerin varlığında mümkün olur. Çünkü vücuttaki tüm yapı ve fonksiyonların gerçekleşmesinde amino asitler rol oynar.
Hücrelerimiz tüm fonksiyonlarını DNA kodlarına göre yürütür ve DNA/RNA sadece 20 farklı amino asidi kullanarak vücut için gereken proteinleri (hormonlar, enzimler, dokular, antikorlar vb.) sentezler.

Image title

Vücudumuzun 20 farklı amino aside ihtiyacı vardır

Sağlığımız için önemli olan 20 çeşit amino asidin  sadece 9 tanesi esansiyel olup, vücutta sentezlenemedikleri için mutlaka dışarıdan alınmaları gerekir.

Image title

Amino asit ihtiyacı, vitamin-mineral ihtiyacından 600 kat daha fazladır

Beslenmeyle alınan proteinleri amino asitlere parçalanarak vücutta kas yapımı, dokuların yenilenmesi, nörotransmitterlerin, enzimlerin ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi gibi değişik süreçlerde kullanılır.  Günlük vitamin ve mineral ihtiyacından 600 kat daha fazla ihtiyaç duyduğumuz  amino asitleri normal şartlarda yediğimiz proteinli gıdalardan temin ederiz. Yaşamsal süreçlerde görev alan amino asitlerin eksikliğinde veya kendi aralarındaki dengenin bozulduğu durumlarda fiziksel ve ruhsal sağlığımıza ilişkin pek çok sorun ortaya çıkabilir.

Image title

Amino Asit Analizi

Sağlığımızın dengesini yansıtan amino asit analizi, vücudumuz hakkında birçok bilgiyi barındırır.

Mevcut sağlık sorunlarının teşhisinde:

 • Metabolik hastalıklar
 • Karaciğer ve böbrek bozuklukları
 • Sindirim ve emilim yetersizlikleri
 • Bağırsak mikroflora bozukluğu
 • Detoksifikasyon kapasitesi
 • Oksidatif stres
 • Cinsel uyarılma, erken geç boşalma problemleri
 • Katabolik veya anabolik süreç (kas yıkımı/ kas yapımı)
 • Kronik yorgunluk
 • Insomnia

Gelişmekte olan hastalıkların erken teşhisinde:

 • İnsülin direnci ve Tip II diyabet
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Kanser
 • Psikolojik / nörolojik hastalıklar
Hastalıklar İçin Erken Alarm Sistemi

Amino asit analizi ileride görülmesi muhtemel sağlık sorunları veya henüz bulgu vermemiş hastalıklar için erken alarm sistemidir.
Kan tahlili ile kantitatif ölçüm yapılarak kan değerlerinizdeki amino asit miktarları raporlanır. Sonrasında amino asit miktarları kritik seviyelere oranla değerlendirilerek analiz raporu oluşturulur.

Amino Asit Analizinde Hangi Paneller Bulunur?

Metabolik Panel:

Fiziksel sağlık durumunuzu ve gelişmekte olan metabolik riskleri öngörür. Bu panel örneğin iç yağlanmayı (viseral obezite) kişinin henüz bel çevresi kalınlaşmadan öngörebilirken, insülin direnci ya da Tip II diyabet riskini yıllar öncesinden söyler. Kardiyovasküler riskleri ise BKİ (beden kitle indeksi) ve kan yağları seviyesi gibi bilinen risk faktörlerinden bağımsız olarak henüz genç yaşlardayken öngörebilir.

Nöropsikiyatri Paneli:

Mental durum ve gelişmekte olan nörodejenaratif hastalıklar hakkında bilgi verir. Tüm bu hastalıkların neredeyse tamamı nörotransmitterlerle ilişkilidir. Çünkü nörotransmitterlerin tamamı amino asitlerden oluşur. Örneğin serotonin tek bir aminositten (triptofan) ya da dopamin tek bir aminositten (trozin)  oluşur. Eksitatör ya da inhibitör amino asitlerin seviyelerini incelemek ya da bunların birbirine oranına bakmak, aslında beyinde gerçekleşen nörotransmitter sentezi hakkında doğrudan bilgi verir. Bu nedenle amino asit analizi ile mental durumu ve gelişmekte olan psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları öngörmek mümkündür.

Çocuk Sağlığı Tarama Paneli:

Çocukların amino asit metabolizma bozuklukları, beslenme, gelişme durumları ve ilerde ortaya çıkabilecek gelişmekte olan insülin direnci, diyabet ya da obezite riskini ortaya koyar. Bu panel ayrıca çocukların dürtüsellik, öğrenme durumu ya da bazı maddelere bağımlılığı gibi davranışsal özellikleri hakkında da bilgi verir. Çünkü tüm bu süreçler amino asitlerden oluşan nörotransmitterlerle ilişkilidir.

Amino Asit Beslenme Durum Paneli:

Bu panel, esansiyel maddelere ihtiyacımızı ortaya koyan önemli bir analizdir. Çünkü beslenmenin temelini aminoasitler oluşturur. Genlerimiz bütün proteinleri 20 adet amino asitten yapar. Bu 20 amino asidin yaklaşık 16 tanesi esansiyel ya da durumsal olarak esansiyeldir; yani gıdalardan alınması gerekir. Bu durumda esansiyel amino asitlerin dengesi doğru beslenip beslenmediğimizin tam bir göstergesi olur. Amino asit analizlerinin bir özelliği de kofaktörü olması dolayısıyla vitamin ve minerallerin seviyesini belli etmesidir. Bir vitamin ya da minerale artmış ihtiyaç duyulduğunda amino asit seviyesinde bir değişiklik olarak analizde görülür. Bu anlamda amino asit analizi, hem aminoasitlerin hem de vitamin ve mineraller ihtiyacı hakkında bilgi verir. 

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.