Tiroid Fonksiyon Testleri

Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Arama Talebi Oluşturun!
Kişisel Verilerin Korunması sayfasında belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.
Danışma Hattı : 0850 4 20 20 20 Tüm Şubeler: Hafta İçi 08:00 - 18:00 / Cumartesi 08:00 - 17:00
Ataşehir Şube / Etiler Şube: Pazar 08:30 - 17:00
Tiroid Fonksiyon Testleri
TİROİD BEZİ NEDİR?
Tiroid bezi, boynun ön alt kısmında bulunan kelebek şeklindeki bir salgı bezidir. Tiroid bezinin başlıca görevi, T3 ve T4 olarak adlandırılan tiroid hormonlarını üretmek ve salgılamaktır. Kan dolaşımına salgılanan tiroid hormonları vücuttaki her dokuya ulaşır ve metabolizmayı düzenler, metabolizma hızını dengede tutar. Tiroit bezleri sağlıklı bir organizma için gereken bir çok metabolik fonksiyonda rol alır: zeka fonksiyonlarının gelişimi sağlar, vücut sıcaklığının sağlanması ve düzenlenmesi, kalp ve sindirim fonksiyonu, iskelet sistemi gelişime katkıda bulunur, kan yağları ve karbohidrat metabolizmasında rol alır. Tiroid hormonları iştah ve vücut ağırlığını kontrol eder. Tiroid hormonlarının fazlalığı veya eksikliği ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.
TİROİD BEZİ NASIL ÇALIŞIR?
Tiroid bezinin salgıladığı başlıca tiroid hormonu T4 olarak da adlandırılan tiroksindir. Etkilerini göstermek için T4, bir iyot atomunun çıkarılmasıyla triiyodotironine (T3) dönüştürülür. 

Vücudumuz T4 ve T3 miktarını kontrol eden gelişmiş bir geribildirim sistemine sahiptir. Kan düzeyleri azaldığında hipotalamus tirotropin salan bir hormon üretir. Bu hormon hipofiz bezinin  tiroid uyarıcı hormon (TSH) salmasına neden olmaktadır. Tiroid bezi tarafından üretilen T4 miktarı, beynin tabanında bulunan hipofiz bezinde üretilen ve TSH adı verilen başka bir hormon tarafından kontrol edilir. Hipofizin kan dolaşımına gönderdiği TSH miktarı, hipofizin gördüğü T4 miktarına bağlıdır. Hipofiz çok az T4 görürse, tiroid bezine daha fazla T4 üretmesini söylemek için daha fazla TSH üretir. Kan dolaşımındaki T4 belirli bir seviyenin üzerine çıktığında, hipofizin TSH üretimi durdurulur. Aslında, tiroid ve hipofiz, bir ısıtıcı ve bir termostat gibi birçok yönden hareket eder. Isıtıcı kapalıyken ve soğuduğunda, termostat sıcaklığı okur ve ısıtıcıyı açar. Isı uygun bir seviyeye yükseldiğinde termostat bunu algılar ve ısıtıcıyı kapatır. Böylece tiroit ve hipofiz, tıpkı bir ısıtıcı ve termostat gibi açılıp kapanır. Bu, aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.

T4 ve T3, neredeyse tamamı  spesifik taşıma proteinlerine bağlı olarak dolaşır. Bu taşıma proteinlerinin seviyeleri değişirse, T4 ve T3'ün ne kadar bağlı ölçüldüğünde değişiklikler olabilir. Bu genellikle hamilelik sırasında ve doğum kontrol haplarının kullanımıyla olur. "Serbest" T4 veya T3, bağlı olmayan ve vücut dokularına girip bunları etkileyebilen hormondur.

TESTLER

Tiroid fonksiyonunu değerlendirmeye yönelik testler şunları içerir:

TSH TESTİ

Başlangıçta tiroid fonksiyonunu test etmenin en iyi yolu, bir kan örneğindeki TSH seviyesini ölçmektir. TSH'deki değişiklikler bir “erken uyarı sistemi” olarak hizmet edebilir - genellikle vücuttaki gerçek tiroid hormon seviyesi çok yüksek veya çok düşük olmadan önce meydana gelir. Yüksek TSH seviyesi, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu yapmadığını gösterir (birincil hipotiroidizm). TSH seviyesinin düşük olduğu tersi durum, genellikle tiroidin çok fazla tiroid hormonu ürettiğini gösterir (hipertiroidizm). Nadiren, düşük TSH, hipofiz bezindeki bir anormallikten kaynaklanabilir ve bu da tiroidi uyarmak için yeterli TSH yapmasını engeller (ikincil hipotiroidizm). Çoğu sağlıklı bireyde normal bir TSH değeri, tiroidin düzgün çalıştığı anlamına gelir.

T4 TESTLERİ

T4, kanda dolaşan tiroid hormonunun ana şeklidir. Toplam T4, bağlı ve serbest hormonu ölçer ve bağlanan proteinler farklı olduğunda değişebilir (yukarıya bakın). Serbest T4, neyin bağlı olmadığını ve vücut dokularına girip bunları etkileyebileceğini ölçer. Serbest T4'ü ölçen testler - serbest bir T4 (FT4) veya serbest T4 indeksi (FTI) - TSH ile kontrol edildiğinde tiroid bezinin nasıl çalıştığını daha doğru bir şekilde yansıtır.
Yüksek TSH ve düşük FT4 veya FTI bulgusu, tiroid bezindeki hastalığa bağlı birincil hipotiroidizmi gösterir. Düşük TSH ve düşük FT4 veya FTI, hipofiz bezini içeren bir soruna bağlı olarak hipotiroidizmi gösterir. Hipertiroidizmi olan kişilerde yüksek FT4 veya FTI ile düşük TSH bulunur.

T3 TESTLERİ

T3 testleri genellikle hipertiroidizmi teşhis etmek veya hipertiroidizmin ciddiyetini belirlemek için faydalıdır. Hipertiroidi olan hastalarda T3 seviyesi yükselir. Düşük TSH'li bazı kişilerde sadece T3 yükselir ve FT4 veya FTI normaldir. T3 testi, anormal hale gelen son test olduğundan hipotiroid hastasında nadiren yardımcı olur. Hastalar, yüksek TSH ve düşük FT4 veya FTI ile ciddi derecede hipotiroid olabilir, ancak normal bir T3'e sahiptir.

SERBEST T3

FT3, T3 hormonunun aktif formudur.Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde; ötiroid (sağlıklı), hipertiroid ve hipotiroid ayrımında kullanılır. Hipertiroidi durumunda seviyeleri yükselir, Hiportiroidizmde seviyeleri düşer. 

REVERSE T3

Sağlıklı organizmada T4 hormonu T3 hormonuna dönüşür. Bu dönüşüm bazı durumlarda ( örneğin kronik hastalıklarda) tam olarak gerçekleşemeyebilir ve T4 hormonu inaktif bir metaboliti olan “reverse T3”e dönüşür. REVERSE T3, yapısal olarak T3'e çok benzeyen biyolojik olarak inaktif bir proteindir, ancak iyot atomları farklı konumlara yerleştirilir ve bu da onu etkisiz hale getirir.

TİROİD ANTİKOR TESTLERİ

Vücudun bağışıklık sistemi normalde bizi bakteriler ve virüsler gibi yabancı istilacılardan, bu istilacıları lenfosit olarak bilinen kan hücrelerinin ürettiği antikor adı verilen maddelerle yok ederek korur. Hipotiroidizm veya hipertiroidizmli birçok hastada, lenfositler tiroide (tiroid otoimmünitesi) tepki verir ve tiroid hücre proteinlerine karşı antikor yapar. İki yaygın antikor, tiroid peroksidaz antikoru ve tiroglobulin antikorudur. Tiroid antikor düzeylerinin ölçülmesi, tiroid sorununun nedenini teşhis etmeye yardımcı olabilir. Örneğin, hipotiroidizmli bir hastada pozitif anti-tiroid peroksidaz ve / veya anti-tiroglobulin antikorları Hashimoto tiroiditi tanısıyla sonuçlanır. Antikorların saptanması, otoimmün tiroidite bağlı hipotiroidizmin ilk teşhisinde yardımcı olurken, seviyelerini zamanla takip etmek, hipotiroidizm gelişimini veya tedaviye yanıtı tespit etmede yardımcı olmaz. TSH ve FT4, bize gerçek tiroid fonksiyonu veya seviyeleri hakkında bilgi verir.
Hipertiroidizmli bir hastada pozitif olabilecek farklı bir antikor, uyarıcı TSH reseptör antikorudur (TSI). Bu antikor, Graves Hastalığında tiroidin aşırı aktif olmasına neden olur. Graves hastalığınız varsa, doktorunuz ayrıca hem uyarıcı hem de bloke eden antikorları tespit eden bir tirotropin reseptör antikor testi (TSHR veya TRAb) isteyebilir. Graves hastalarında antikor düzeylerinin izlenmesi, hipertiroidizm tedavisine yanıtı değerlendirmeye, antitiroid ilaçları bırakmanın ne zaman uygun olduğunu belirlemeye ve gebelik sırasında fetüse antikor geçme riskini değerlendirmeye yardımcı olabilir.

TİROGLOBÜLİN

Tiroglobulin (Tg), normal tiroid hücreleri ve tiroid kanseri hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. Tiroid fonksiyonunun bir ölçüsü değildir ve tiroid bezi hala mevcutken tiroid kanserini teşhis etmez. En sık tiroid kanseri ameliyatı geçirmiş hastalarda tedaviden sonra onları izlemek için kullanılır. Tg, belirli senaryolarda ve bireylerde sıklıkla ölçülmesine rağmen, Tg'nin tiroid hormon fonksiyonunun birincil bir ölçüsü olmadığını bildirmek için bu tiroid fonksiyon testleri broşürüne dahil edilmiştir.

TİROİD FONKSİYON TESTİNE ETKİLEŞEN İLAÇLAR

Tiroid fonksiyon testini etkileyebilecek birçok ilaç vardır. Bazı yaygın örnekler şunları içerir:
Doğum kontrol haplarında veya hamilelikte olduğu gibi östrojenler, yüksek toplam T4 ve T3 seviyelerine neden olur. Bunun nedeni östrojenlerin bağlayıcı proteinlerin seviyesini artırmasıdır. Bu durumlarda, tipik olarak normal aralıkta olacak tiroid değerlendirmesi için hem TSH hem de serbest T4 istemek daha iyidir.

Genellikle reçetesiz satılan bir takviye olan biotin, aslında kanda normal olduklarında, birkaç tiroid fonksiyon testinin ölçümünün anormal görünmesine neden olabilir. Bu etkiyi önlemek için tiroid fonksiyon testi için kan alınmadan 2 gün önce biotin alınmamalıdır.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.