Test Sonuçlarımız Bize Ne Anlatıyor

Yaptırdığınız/yaptıracağınız testlerle ilgili detaylı bilgileri ve sonuçlarınızın genel yorumlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

TSH Nedir? TSH Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?
TSH Testi Nedir?

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon), hipofiz bezi tarafından üretilen ve tiroid fonksiyonunun düzenlenmesinde çok önemli rol oynayan bir hormondur. TSH, kana karışır ve tiroid bezinde T3 ve T4 tiroid hormonları üretimini uyarır. TSH düzeyi kanda ölçülebilir ve olası tiroid fonksiyon bozukluğunun (hipertiroidizm veya hipotiroidizm) ilk önemli göstergesidir. Kanda çok az tiroid hormonu varsa ( hipotiroidizm ), tiroidin daha fazla üretmesini sağlamak için bunu telafi etmek üzere daha fazla TSH salınımına yol açar. Tiroid hormonunun fazla olması durumunda ( hipertiroidizm ) durum tam tersi olur ve kandaki TSH düzeyi azalır ( baskılanır ). Bu nedenle TSH olası tiroid fonksiyon bozukluklarının erken teşhisinde başlangıçta kullanılan en önemli tarama değeridir.

Yüksek TSH seviyeleri genellikle hipotiroidizm olarak bilinen bir durum olan tiroidin aktivitesinde azalmanın göstergesidir. TSH testi sonuçlarının çok yüksek düzeylerde ortaya çıkması araştırma yapılmasını gerektirir. Bu yazıda çok yüksek TSH düzeylerinin potansiyel nedenlerini, sonuçlarını ve erken teşhis ve tedavinin önemini anlatacağız.

TSH Düzeylerini Anlamak

Genellikle tiroid bezinin işleyişini değerlendirmek için TSH düzeyleri kan testlerinde ölçülür. Tiroid bezi, metabolizmayı, enerji üretimini ve genel vücut fonksiyonunu düzenlemek için gerekli olan tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) gibi hormonları üretir. Tiroid bezi bu hormonları yeterli miktarda üretemediğinde, hipofiz bezi tiroidi uyarmak için TSH üretimini artırır ve bu da TSH seviyelerinin yükselmesine neden olur.

TSH Yüksekliği Nedir?

Normal bir TSH aralığı genellikle litre başına 0,4 ile 4,0 miliuluslararası birim (mIU/L) arasındadır. Ancak normal aralığın üst sınırının üzerindeki TSH seviyeleri, tiroidin az çalıştığını gösterebilir. 10 mIU/L'yi aşan çok yüksek TSH seviyeleri ciddi hipotiroidizmin göstergesidir.

TSH Yüksekliği Nedenleri?

Primer Hipotiroidizm: Yüksek TSH düzeylerinin en yaygın nedeni, tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği primer hipotiroidizmdir. Hashimoto tiroiditi gibi otoimmün durumlar tiroid dokusunun tahrip olmasına katkıda bulunarak hipotiroidizme yol açabilir.

İyot Eksikliği: Yetersiz iyot alımı tiroid hormonlarının üretimini engelleyebilir ve hipofiz bezinin tiroidi uyarmak amacıyla daha fazla TSH salgılamasına neden olabilir. Bu, diyette iyotun az olduğu bölgelerde daha yaygındır.

Hipofiz veya Hipotalamik Disfonksiyon: Hipofiz bezindeki veya hipotalamustaki fonksiyon bozukluğu, bu bezler ile tiroid arasındaki normal geri bildirim döngüsünü bozarak TSH üretiminin artmasına neden olabilir.

Hangi İlaçlar TSH Düzeylerini Değiştirir?

Aşırı miktarda kalsiyum veya demir takviyesi alımı, antidepresanlar, kolestiramin ve kolestipol içeren kolesterol düşürücü ilaçlar ile kortikosteroit ve adrenokortikosteroit ilaçları yan etkileri nedeniyle TSH düzeylerini arttırabilir.

Lityum ve amiodaron gibi bazı ilaçlar tiroid fonksiyonunu etkileyebilir ve TSH seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.

Tiroit hormonunu azaltan karalahana, çiğ karnabahar, kırmızıturp gibi besinlerin tüketilmesinde TSH seviyeleri yüksek çıkabilmektedir.

TSH Düzeyleri Gün Boyunca Dalgalanma Gösterir

Sağlıklı insanlarda bile TSH değeri gün boyunca dalgalanır; hipofiz bezinden en yüksek TSH salınımı gece saat 02.00 ile 04.00 arasında meydana gelir, bu da kandaki TSH değerlerinin en yüksek olduğu zamandır. Bunun tersine, akşam 6 ile akşam 8 arasında en düşük seviyededirler. Dalgalanma aralığı %30'a kadar olabilir. Sonuçlar ve olası dalgalanmalar yorumlanırken bu durum dikkate alınmalıdır.

TSH Seviyeleri Yaşam Boyunca Değişir

TSH değeri yaşam boyunca değişir. Bebekler ve küçük çocuklar, gelişimleri için çok fazla tiroid hormonuna ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle yetişkinlere göre daha yüksek TSH değerlerine sahiptirler. Yaşam boyunca yaş ilerledikçe TSH değeri tekrar artar. Yaşlanan tiroidin, vücuda yeterli miktarda tiroid hormonu sağlamak için TSH formunda daha fazla hormonal yakıt gerektirdiğine inanılmaktadır.

Genel bir kural olarak, 65 yaş üstü asemptomatik hastalarda yaklaşık 7 mU/l'ye kadar olan TSH değerleri başlangıçta tolere edilebilir.

Çok Yüksek TSH Düzeylerinin Etkileri

Tedavi edilmeyen hipotiroidizmin çeşitli vücut fonksiyonları üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Semptomlar yorgunluk, kilo alımı, soğuğa duyarlılık, kabızlık, kuru cilt ve bilişsel bozukluk olarak görülebilir. Ayrıca ciddi vakalarda kalp sorunları, kısırlık ve zihinsel sağlık sorunları gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Teşhis ve Tedavi

Erken teşhis ve uygun tedavi, komplikasyonları önlemek ve bu durumdaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak için çok önemlidir. Tiroid fonksiyon bozukluğundan şüpheleniyorsanız veya hipotiroidizmle ilişkili semptomlar yaşıyorsanız, kapsamlı değerlendirme ve en uygun tedavi planı için bir uzman bir doktora danışın.

Klinik semptomların yanı sıra TSH, T4 ve T3 düzeyleri ve tiroid otoantikorları da dahil olmak üzere tiroid fonksiyonunun kapsamlı bir değerlendirmesi, hipotiroidizmin teşhisine yardımcı olur. Tedavi tipik olarak, normal tiroid fonksiyonunu yeniden sağlamak için sentetik hormonların reçete edildiği tiroid hormonu replasman tedavisini içerir. İlaçların düzenli izlenmesi ve ayarlanması, optimal hormon düzeylerine ulaşmak için çok önemlidir.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul0850 4 20 20 20

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.