Test Sonuçlarımız Bize Ne Anlatıyor

Yaptırdığınız/yaptıracağınız testlerle ilgili detaylı bilgileri ve sonuçlarınızın genel yorumlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Total IgE Testi Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?
Total IgE (Total İmmünoglobulin) Testi Nedir?

İmmünoglobulin E (IgE) bir antikor türüdür. IgE, bağışıklık sistemi tarafından alerjenlere karşı üretilen proteindir. Alerjenler, vücut tarafından tehlikeli olarak algılanabilen zararsız maddelerdir.

Total IgE testi kandaki IgE antikorlarının miktarını ölçer ve tüm IgE formlarının toplamıdır. Bu test genellikle astım, saman nezlesi, egzama ve gıda veya böcek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonlar gibi alerjik durumların teşhisine ve takibine yardımcı olmak için istenir.

Örnek Türü ve Hazırlık

Total IgE testi için genellikle özel bir hazırlık gerekmez. Testten önce doktorunuzu / laboratuvarı kullandığınız ilaçlar, takviyeler veya alerjiler hakkında bilgilendirmeniz yeterlidir.

Normal Total IgE Değeri Nedir?

Total IgE seviyeleri için referans değerler laboratuvara ve kullanılan test yöntemine ve yaşa bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, yetişkinler için normal değerler 100 IU/mL'den düşüktür. Ancak, alerjisi olan bazı kişilerde IgE seviyeleri normal olabilirken, bazılarında ise belirgin alerjik belirtiler (hapşırma, burun tıkanıklığı, deri döküntüsü, nefes darlığı gibi) olmaksızın yüksek seviyeler görülebileceği için sonuçlar bireyin şikayetleri ve tıbbi geçmişi ile birlikte değerlendirilmelidir.

Test Sonucunun Yorumu

Total IgE testi sonuçlarının yorumlanması hem referans değerlerin hem de bireyin klinik durumunun dikkate alınmasını gerektirir.

Total IgE seviyelerinin yükselmesi, yalnızca alerjik hastalıkların değil, aynı zamanda enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve inflamatuvar durumlar gibi farklı bir hastalığın da belirteci olabilir. Yüksek total immünoglobulin E (IgE) düzeyi, alerjik hastalıklar için tanı koydurucu değildir ve hastanın yaşı, cinsiyeti, aile öyküsü ve klinik belirtileriyle birlikte yorumlanmalıdır.

Total IgE Yüksekliği Ne Anlama Gelir

Allerjik hastalığı olan hastaların çoğunda kan total IgE düzeyi yüksek bulunur. Ancak bir kişide total IgE seviyesinin referans aralık sınırları içinde olması, bu kişinin belirli bir maddeye karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu göstermeyeceği anlamına gelmez. Böyle durumlarda, teşhis ve takibin total IgE ölçümünden çok , allerjene spesifik lgE düzeyinin ölçümü ile yapılması tercih edilir.

Alerjik hastalıklar dışında parazit enfeksiyonlarında, inflamatuar hastalıklarda, kanserlerde, bronkopulmoner aspergilloziste ve immün yetmezliklerde de kan IgE düzeyi yüksek bulunur.

Sonuç

Total IgE testi alerjik durumların tanı ve takibinde yardımcı bir testtir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, vücudun alerjenlere karşı bağışıklık tepkisini ölçerek, altta yatan mekanizmaları daha detaylı araştırarak tetikleyicileri belirleyebilir. Her tıbbi testte olduğu gibi, Total IgE sonuçlarının yorumlanması da klinik değerlendirme ile birlikte yapılmalı ve kişinin tıbbi geçmişi ve şikayetleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul0850 4 20 20 20

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.