Test Sonuçlarımız Bize Ne Anlatıyor

Yaptırdığınız/yaptıracağınız testlerle ilgili detaylı bilgileri ve sonuçlarınızın genel yorumlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

FSH Nedir? FSH Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?
Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) Nedir?

FSH, hipofiz bezinizin ürettiği ve salgıladığı, cinsel gelişim ve üremede rol oynayan bir hormondur. Yumurtalıkların ve testislerin fonksiyonunu etkiler. FSH adı, yumurtalıklarda yumurta hücrelerini içeren sıvıyla dolu küçük keseler olan yumurtalık folikülleri üzerindeki etkisi nedeniyle verilmiştir.

FSH Testi Nedir?

FSH testi, hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sağlığını değerlendirmek için kullanılan önemli bir tanı aracıdır. FSH, hipofiz bezi tarafından üretilen, kadınlarda yumurtalık foliküllerinin büyümesini ve olgunlaşmasını, erkeklerde ise sperm üretimini düzenlemekten sorumlu bir hormondur. FSH testi, kanda bulunan FSH seviyesini ölçerek üreme sisteminin işleyişi hakkında değerli bilgiler sağlar. Bu test genellikle doğurganlık sorunlarını, adet düzensizliklerini veya hormonal dengesizliklerle ilgili semptomları değerlendirmek için istenir.

FSH’ın Fonksiyonları Nelerdir?

Folikül uyarıcı hormon, cinsiyet ve yaşınıza bağlı olarak birkaç farklı işlevi olan önemli bir hormondur.

 • Ergenlik Döneminde FSH
  Çocuklarda FSH seviyeleri normalde düşüktür. Ergenlik yaklaştıkça (genellikle 10 ila 14 yaş arası), hipotalamus, FSH ve LH'yi tetikleyen gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) üretir. Bu, cinsel olgunluğa ve gelişime yönelik değişiklikleri başlatır.
 • Doğurganlık Döneminde Adet Gören Kişilerde FSH
  Adet gören kadınlar için FSH'nin ana işlevi adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olmaktır. Özellikle FSH, yumurtalıktaki folikülleri büyümeleri ve yumurtaları yumurtlamaya hazırlamaları için uyarır.
 • Erkeklerde FSH 
  Erkeklerde FSH sperm üretimini uyarır.
Normal FSH Seviyeleri Nelerdir?

Normal folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyeleri yaşınıza ve cinsiyetinize ve kadınlarda adet döneminize göre değişir. FSH düzeylerinin normal aralıklarının laboratuvardan laboratuvara değişebileceğini unutmamak da önemlidir. Kan testi raporunuzda daima laboratuvarın normal aralığına bakın. Sonuçlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza sormayı unutmayın.

Hamile Kalmak için Normal FSH Seviyesi Nedir?

Doğurganlığın özelliklerini belirlemek için FSH testinin zamanlaması önemlidir. Adet gören kişilerde FSH seviyeleri adet döngüsü boyunca günden güne değişir. Temel doğurganlık testi için adet döngünüzün 3. gününde (1. gün adetinizin başladığı gündür) FSH kan testini yaptırmanız gerekir.

Doğurganlığı etkileyen birçok faktörün olduğunu unutmamak önemlidir; FSH seviyeniz tek belirleyici faktör değildir. Doğurganlığınız ve hamile kalmanızla ilgili sorularınız varsa sağlık uzmanınıza veya doğurganlık uzmanınıza danışın.

FSH Yüksekliği Nedir?

Nedenleri: Azalmış yumurtalık rezervi, menopoz, yumurtalık yetmezliği, testis yetmezliği, hipotalamik veya hipofiz bozuklukları.

Kadınlarda menopoz sırasında doğal olarak yüksek FSH seviyeleri görülür.

Çocuklarda, ikincil cinsel özelliklerin gelişmesine ek olarak yaşa bağlı olarak beklenenden daha yüksek FSH ve LH seviyeleri, erken ergenliğin bir göstergesidir. Kızlarda 9 yaşından önce, erkek çocuklarda ise 10 yaşından önce başlıyorsa erken kabul edilir.

Semptomlar: Düzensiz adet döngüleri, gebe kalmada zorluk, sıcak basması (kadınlar); kısırlık, erektil disfonksiyon, libido azalması (erkekler).

FSH Düşüklüğü Nedir?

Nedenleri: Hipotalamik veya hipofiz disfonksiyonu, hipogonadizm, düşük kilo (kadınlar); hipotalamik veya hipofiz bozuklukları, testis disfonksiyonu, kronik hastalıklar (erkekler). -Kadın hastalarda polikistik over hastalığı

Semptomlar: Adet dönemlerinin olmaması veya düzensiz olması, kısırlık, yorgunluk (kadınlar); kısırlık, erektil disfonksiyon, kas kütlesinde azalma (erkekler).

FSH Testi Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?
 • Çocuğunuz ergenliğe beklenenden erken veya geç giriyorsa
 • Hamile kalmakta zorluk yaşıyorsanız, Doğurganlık değerlendirmesi yapılan veya adet düzensizlikleri yaşayanlar için FSH seviyeleri adet döngüsünün belirli günlerinde (3. gün) kontrol edilebilir.
 • Adet düzensizliklerinin değerlendirilmesinde
 • Hipogonadizm şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde
 • Yumurtlamayı tahmin etmek için
 • Kısırlığın değerlendirilmesi için
 • Hipofiz bozukluklarının teşhisi için
 • Menopoz tanısında
 • İnfertilite, hormonal dengesizlikler veya testiküler disfonksiyonu düşündüren semptomlar yaşayan erkeklerde FSH seviyeleri test edilebilir.


Test sıklığı semptomlara, altta yatan koşullara ve sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından belirlenen tedavi planlarına bağlıdır.

Sonuç

FSH testi, üreme sağlığının değerlendirilmesinde ve doğurganlığı ve hormonal dengeyi etkileyen durumların teşhisinde değerli bir araçtır. Yüksek ve düşük seviyeler de dahil olmak üzere FSH sonuçlarının yorumlanmasını anlamak, uygun yönetim ve tedavi stratejilerine rehberlik etmek için gereklidir. Doğurganlık değerlendirmesi yapılan veya üreme sağlığıyla ilgili semptomlar yaşayan bireyler için FSH seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi gerekebilir. FSH test sonuçlarının doğru yorumlanması ve üreme sağlığıyla ilgili endişelerin kişiselleştirilmiş yönetimi için bir sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir.

Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul0850 4 20 20 20

Takip Edin

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.