Ana Sayfa / Alerji / Gıda Duyarlılığı Tipleri / Fitosteroller
Kurumsal

Fitosteroller

Fitosterollerden doğan kardiyovasküler risk

Başlangıçtaki beklentilerin aksine son yıllarda yapılan çalışmalarda, kanda artmış fitosterol seviyelerinin artmış kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Munster Üniversitesinde gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, yüksek fitosterol değerleri, yüksek risk altındaki koroner hastalarda kalp krizi oluşması olasılığını üç katına çıkarmıştır (Assmann et al., 2006). Bu araştırmanın sonuçları büyük ölçüde anlamlıdır çünkü bazı gıdalar (ör. belirli margarin çeşitleri), kolesterol seviyesini düşürmek ve bu yolla aterosklerozu önlemek için yapay olarak fitosterollerle zenginleştirilmektedir.

Fitosteroller kolesterol seviyelerini düşürmektedir

Sebze sterolleri doğada yağlı meyvelerde, kuruyemişlerde ve yağlarda oluşmaktadır. Kimyasal yapıları kolesterolün yapısıyla bağlantılıdır. İnsan vücudunda fitosteroller ve kolesterol, bağırsakta aynı emilim mekanizması için yarışmaktadır. Bu nedenle, gıdayla artmış fitosterol miktarları alınırsa kolesterol emilimi azalmaktadır. Bu durum özellikle fitosterollerle yapay olarak zenginleştirilmiş belirli margarin çeşitleriyle beslenme vesilesiyle ortaya çıkmaktadır.

Image title


Şekil:
 Fitosteroller ve kolesterol NPC1L1 taşıyıcısı aracılığıyla enterosite girmektedir. Fitosterollerin büyük bir kısmı bağırsak lümenine ABCG5 ve ABCG8 aracılığıyla döner. Bu süreç gen polimorfizmlerine bağlı olarak olması gerekenden az verimli olursa kandaki fitosterol seviyesi yükselir.

Gen varyantları fitosterol seviyelerini ve kardiyovasküler riski artırmaktadır

Belirli gen polimorfizmleri hem fitosterollerin bağırsaktan çok verimli geri emilimine neden olur hem de aynı zamanda kardiyovasküler hastalık riskini anlamlı ölçüde artırmaktadır (Teupser ve ark., 2010). Artmış fitosterol emiliminden, fitosterolleri enterositlerden tekrar bağırsak lümenine taşıyan taşıma proteinlerinin (ABCG5, ABCG8) gen bölgesinde bir polimorfizm sorumludur. Konuyla ilgili bir diğer polimorfizm ABO kan grubudur; ki neden kan grubu 0 olan kişilerin daha düşük risk altında olduğunu açıklamaktadır.

Tanı testleri

Gen polimorfizmleri rs4245791 (ABCG5-/ABCG8-gen bölgesi) ve rs657152 (AB0 geni) taşıyıcıları, fitosterolle zenginleştirilmiş diyetle kendi kardiyovasküler risklerini azaltmak yerine artırmaktadır. Dolayısıyla, diyette herhangi bir değişiklikten önce genotip incelemesi yapılmasını öneriyoruz. Genetik analiz laboratuarda polimeraz zincir reaksiyonu ve dizileme kullanılarak yürütülmektedir. rs657152 kan grubuyla ilişkili olduğundan, test istek formunda belirtilmesi durumunda kan grubu tayini de bu gen polimorfizminin yerine değerlendirmeye dahil edilebilir.

Gerekli örnek materyal 

2 ml EDTA’lı kan. 

Kan numunesinin laboratuara taşınması kargo&kurye yoluyla yapılabilir. Genetik test için hastanın imzalı onamı gerekmektedir.


Diğer sorularınız için lütfen 0212 314 4095 numaralı telefonu arayarak veya www.synevo.com.tr üzerinden Online İletişim formunu  doldurarak yada [email protected] adresine mail  ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Literatür

  • Assmann et al. (2006): Plasma sitosterol elevations are associated with an increased incidence of coronary events in men: results of a nested case-control analysis of the Prospective Cardiovascular Münster (PROCAM) study.  Nutr Metab Cardiovasc Dis. 16: 13-21.
  • Teupser et al. (2010): Genetic regulation of serum phytosterol levels and risk of coronary artery disease. Circ Cardiovasc Genet. 3: 331-339.
  • Weingärtner et al. (2008): Vascular Effects of Diet Supplementation With Plant Sterols. J Am Coll Cardiol. 51: 1553-1561.
Yüksek Standartlarda Kalite Akreditasyonu
Synevo Laboratuvarları Merkezleri TS EN ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik Sertifikalarına sahiptir.
10 Avrupa
Ülkesi
90 Laboratuvar
Merkezi
5.500 Uzman Personel
120 Milyon Toplam Yıllık Test
E-Posta Bülteni

E-Bültenimize üye olarak, gelişmelerden, kampanyalardan ve bizden haberdar olabilirsiniz.

Kişisel Verilerin KullanımıGizlilik Politikası
Sizi Dinliyoruz...

Kaptanpaşa Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Ortadoğu Plaza No:73 K:4 PK.34384 Okmeydanı, Şişli / İstanbul 0850 4 20 20 20

Takip Edin

Synevo Laboratuvarları, Medicover grubun global güç ve güveni ile Türkiye’de hizmet veren, bir Synevo Network kurumudur.

© 2015 Synevo Laboratuvarları | Tüm Hakları Saklıdır.
İstanbul Laboratuvarları Ticaret A.Ş.
Sitemizde yer alan konular bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.